מיתוג באינטרנט
שם מלא:
טלפון:
דוא"ל:

דף הבית >> מאמרים מקצועיים >> ציפויי רצפה מתקדמים בתעשיה

ציפויי רצפה מתקדמים בתעשיה

מפעלי תעשייה, מחסנים לוגיסטיים ותעשיות כבדות כיום במדינות המתקדמות, עוברות תהליך מיחשוב ודיגטציה ואת מקומם של הפועלים תופסות מכונות ענק, רובוטים וגם מלגזות שצריכות לשנע את כל הסחורות והתוצרים בכל רחבי המקום. השינויים הללו בעולם התעשייתי, בהכרח משפיעים לא רק על אופי הציוד שיכנס למקומות הללו, אלא גם על הבסיס עליו יונח כל הציוד- הרצפה.

רבים אינם חושבים על כך, אך לרצפה מקום חשוב ומשמעותי לא פחות מזה של המכונות בבואנו לחשוב על תכנון של חלל שיהיה מיועד לתעשייה קלה או כבדה. אז איך יודעים לאיזה רצפה זקוקים? ומהי רצפה עם ציפוי תעשייתי?

רצפת המפעל- זו שמקבלת את כל הזעזועים

בניגוד לבתים שלנו בהם הרצפה אינה צריכה לעמוד בלחצים רבים פרט לרהיטים שמונחים עליה, ושטיפה שנעשית עליה פעם בשבוע, רצפות במפעלים נדרשות לחוזק ועמידות מיוחדים במינם. ראשית כל על רצפות אלו עתידות לעמוד מכונות ייצור כבדות, וכן צפויות גם לעבור ולנסוע עליהן מספר רב של פעמים מלגזות שמשנעות את הציוד ממקום למקום. הוסיפו לכך את הצורך בלנקות ולשטוף את הרצפות הללו באופן יומיומי ותקבלו צורך ברצפה מיוחדת מאוד. אך לא רק במפעלים נדרשת רצפה עם יכולת חוזק יוצאות דופן, גם במפעלי מזון או כימיה נדרש כי הרצפה תהיה אנטי בקטריאלית וכן תהיה מסוגלת לדחות דטרגנטים או חומצות שהיא באה איתן במגע. וכאמור, אלו רק דוגמאות ספורות לאלו צרכים נדרשים מרצפה בשטח תעשייתי. 

רצפת בטון זה כבר ממש לא מספיק

בעבר, נהגו לענות על הצרכים ברצפה חזקה ועמידה בחללים תעשייתים באמצעות בניית רצפה מבטון או ציפוי שלה מבטון. הבעיה עם הבטון הוא שמדובר בחומר שבחום או מול חומצות עלול להסדק ולהשבר, וגם היא אינה בקטריאלית. נוסף על כך, חיכוך יתר לאורך זמן של עגלות או מלגזות כבדות עלול לגרום לה נזקים בלתי הפיכים לאורך זמן. לכן, כיום, רצפת בטון זה ממש לא מספיק  ....

ציפויים תעשייתים לרצפה

עם הקושי של רצפת הבטון לעמוד בצרכים התעשייתים, הגיעו לשוק ציפויי הרצפה התעשייתים. אחד הציפויים הידועים ביותר, וכזה שגם נחשב לציפוי אמין ואהוד במיוחד הוא ציפוי האפוקסי. בניגוד לציפויים אחרים שמבוססים על ערבוב של מספר חומרים כימיים חזקים, האפוקסי מבוסס על חומרים טבעיים בצורת סוגי שרפים שונים. אל אלו מוסיפים אצטיל- אצטט שמאפשר לשרפים להקשר טוב יותר למשטח אותו הם מצפים ולהתפשט עליו בקלות. בצורה הזו, בעוד הציפויים הכימיים מהווים רק כיסוי מגן שאין ביכולותו למלא חורים או סדקים ולהעניק לרצפה חוזק משמעותי, ציפוי האפוקסי מסוגל להתפשט בתוך חורים וסדקים ולמעשה לאטום אותם. יכולת ההתרחבות של מולקולות החומר והקשר החזק ביניהן המתבטא בדבקות השרפים בטבע, יוצרים חומר איטום וציפוי חזק במיוחד שמסוגל לעמוד בלא מעט לחצים וחיכוכים. 

אפוקסי וחסכון כספי בתעשייה

האפוקסי נחשב גם לציפוי תעשייתי אהוד במיוחד לא רק בשל העובדה כי הוא מבוסס על חומרים טבעיים ומעניק חוזק יוצא דופן, אלא שגם מדובר בציפוי שלרוב יחזיק מעמד שנים רבות ללא צורך לחדשו בכל תקופת זמן. בנוסף, יישום הציפוי מתבצע בהליך שאורך מספר שעות בודדות בלבד ולאחר מכן ניתן לדרוך ולנסוע על משטח הרצפה ללא הגבלה או בעיה.

כל אלו הופכים את האפוקסי לציפוי הרצפה התעשייתי האהוד ביותר בעשור האחרון. לכן, אם אתם בעלי מפעלים או שטחי תעשייה ומתלבטים לגבי ציפוי רצפה מומלץ, רצוי מאוד לבדוק את ציפוי האפוקסי בעצמכם.