מיתוג באינטרנט
שם מלא:
טלפון:
דוא"ל:

דף הבית >> מאמרים מקצועיים >> מערכות סינון אוויר בשיפוץ הבית

מערכות סינון אוויר בשיפוץ הבית

למה חשוב לקחת בחשבון תכנון של מערכות סינון אוויר בשיפוץ הבית?

המציאות הביטחונית של תושבי מדינת ישראל מחייבת אותם לנקוט את כל האמצעים הנדרשים להבטחת שלומם. יש לזכור כי המדינה חשופה לאיומים קונבנציונליים ובלתי קונבנציונליים, לכן פיקוד העורף פרסם בפברואר 2010 תקנה חדשה שמספרה 6869, תקנה זו מחייבת בונים פרטיים, חברות בנייה וקבלני שיפוצים להתקין מערכת אוורור וסינון במרחב המוגן כדי לשפר את אמצעי המיגון לאזרחים בשעת חירום. על פי התקנה החדשה של פיקוד העורף, חובה לפעול בהתאם להנחיות המפורטות בתקנה 6869 על מנת לקבל טופס 4 לאכלוס המבנה ולמגורי אדם.

תכנון מקצועי של שיפוץ הבית 

ישראלים רבים משפצים את ביתם אחת למספר שנים, לעתים מבצעים שיפוץ חלקי בדירה ולעתים מחליטים לבצע שיפוץ מקיף הכולל שבירת קירות ובניית קירות חדשים, החלפת תשתיות חשמל ואינסטלציה, עבודות חשמל, נגרות, עבודות צבע וגבס, החלפת אריחי הריצוף ועוד. כדי ליהנות משיפוץ איכותי יש לפנות לחברה מובילה המתכננת את השיפוץ לפרטי פרטים ואחראית גם על ביצוע העבודות בנכס.

חשוב לזכור כי עבודות השיפוצים חייבות להיות מתואמות ויש לפעול לפי תוכנית מדויקת עם לוחות זמנים הנקבעים מראש, כאשר קבלן השיפוצים פועל לפי תכנון אדריכלי. יש לבצע את העבודה בהתאם לתקני הבנייה המחייבים, ואין לשכוח את נושא אמצעי המיגון לשעת חירום, כפי שנדרש בתקנות של פיקוד העורף.

הנחיות פיקוד העורף למתכננים ולמשפצים 

על פי הנחיות פיקוד העורף יש לבנות ממ"ד (מרחב מוגן דירתי) בכל בית או דירה שנבנו החל משנת 1992. כאשר מתכננים לשפץ את הבית ולהרחיבו עם תוספת בנייה מעל 12 מ"ר, חובה לתכנן ולבנות ממ"ד בגודל של לפחות 9 מ"ר נטו. הממ"ד יכול לשמש כחדר משחקים, כחדר עבודה או כחדר שינה נוסף לאחד הילדים. אם בוחרים להפוך את הממ"ד לחדר שינה, יש לאוורר אותו לפחות שעה ביום. פיקוד העורף מחייב התקנת מערכת מתקדמת לסינון אוויר בכל ממ"ד חדש, החל משנת 2010.

לכן, כאשר בוחנים את תוכנית האדריכל לשיפוץ הבית יש לוודא כי התוכנית עומדת בכל התקנות המחייבות – הן בתקנות של חוקי הבנייה והן בתקנות של פיקוד העורף. ראוי לציין כי התקנות של פיקוד העורף אינן חלות על כולם, אך עם זאת, רוב הישראלים שמתכננים לשפץ את הדירה או את הבית מעוניינים גם למגן את הבית בפני איומים קונבנציונליים ובלתי קונבנציונליים, ולכן רבים מוסיפים ממ"ד למבנה ומתקינים בו מערכת סינון אוויר.

תפקידו של קבלן השיפוצים

קבלן שיפוצים מנוסה בוחן את תוכנית האדריכל ומוודא כי היא עומדת בכל התקנות המחייבות של חוקי הבנייה ושל תקנות פיקוד העורף. עליו לבצע את העבודה בהתאם לתוכנית המאושרת. כדי לקבל היתר לשיפוץ מבנה קיים, על קבלן השיפוצים לפעול בהתאם להנחיות שנקבעו בתקנה 6869 של פיקוד העורף, לרבות התקנת מערכת אוורור וסינון, וכל זאת על מנת לקבל טופס 4. את המערכת המתקדמת לאוורור ולסינון יכולים להתקין רק אנשי מקצוע מוסמכים. את המערכת מתקינים במהירות, והעבודה אינה מעכבת את עבודות השיפוץ ואינה משבשת את לוח הזמנים של הקבלן.